19 Aralık 2015 Cumartesi

LerzanKaradan tarifler kestanenin faydaları ve pişirme yöntemi

Soğuk bir kış gününden herkese merhaba
Niğde'de maalesef yapılan doğalgaz kesintisinden dolayı soğukta oturuyoruz :( 

Bu soğuk günlerde hepimizin aklına gelen kestaneyi anlatmak istedim size bugün. Tam bir C vitamini deposu kestane cep yaksa da evde gelişme çağında iki çocuk varsa haftalık alınacaklar listesinde sebze ve meyvelerin yanında yer alıyor. 

Hem tok tutma hem de mineral bakımından zengin olan kestanenin faydaları saymakla bitmiyor. Kompleks karbonhidratlar vücudun enerji kaynağıdır. Özellikle kış aylarında enerji depolamak, bedensel ve zihinsel yorgunluğu gidermek için kestane tüketmek gerekir.


100 gr taze kestanenin besin öğeleri:

Kalori ( kcal) : 160

Karbonhidrat (g) : 34


Şeker (g) : 9,6


Protein (g) : 3,2


Yağ (g) : 1,8


Potasyum (mg) : 500


Magnezyum (mg) : 35


Sodyum (mg) : 9

Kansere karşı koruyucu özellikte oluşu da tespit edilmiştir. Aynı zamanda gulutensiz olduğu için çölyak hastalarının da tüketmelerinde sakınca yoktur. Şeker hastalarının dikkatle tüketmesi gerekir çünkü yüksek oranda karbonhidrat içerir. Kestane kalp damar hastalıklarının oluşumuna etki eden kollestrolü de barındırmaz hatta koruyucu etkisi vardır. Kan dolaşımını düzenler ve gelişme çağındaki çocukların gelişimine katkıda bulunur.


Gelelim yapımına 
Önce kestanelerimizi güzelce yıkadıktan sonra tek tek keseriz. Ardından kaynar suda yaklaşık 10 dakika kadar bekletiriz. Sonrasında da kurulamadan 200 derecelik fırında 10-15 dakika kadar pişiririz. Afiyet olsun