12 Ocak 2016 Salı

Kadına Şiddete Dur Diyelim

Merhaba Arkadaşlar
Bugün sizlere tüm toplumu ilgilendiren bir konudan bahsedeceğim 'Kadına Şiddet '

Kadına şiddeti görünüşte hiçbirimiz onaylamıyoruz ama maalesef her gün gazete ve televizyonlarda en az 3-4 tane kadına şiddet haberi görüyoruz. Dünya sağlık örgütü tarafından şiddet ''fiziki güç ya da kuvvetin, amaçlı şekilde kendine,başkasına, bir gruba ya da topluluğa karşı fiziksel zarara, ölüme , gelişim sorunlarına ya da yoksulluğa neden olacak şekilde tehdit edici biçimde ya da gerçekten kullanılması '' şeklinde tanımlanıyor. Türkiye' de sadece 2015 de kayıtlı 39 kadın ölümü tespit edilmiştir.Bu sayının kayıplar ya da tutanaksız olanları da düşünürsek yüzlerce şiddet mağduru kadından söz edebiliriz.

kadın şiddeti


İnsanların çoğu şiddet gören kadınların okumayan kesim olduğunu sanarken yapılan istatistiklerde tam tersi üniversite mezunu kadınların daha çok şiddet mağduru olduğunu tespit etmişler.

Kadınlara yönelik şiddete dur demenin ilk adımı erkek çocuk yetiştiren biz annelere düşüyor. Çünkü kadınların çoğu şiddeti fiziksel güç yetersizliğinden dolayı yaşıyor. Geçtiğim sene gittiğim bir konferansta anne sıcaklığı şefkati almamış erkeklerin şiddete daha çok meyilli olduğu anlatılıyordu. Çünkü erkek çocuk anneden şefkati babadan ise güven duygusunu alırmış. Toplumumuzda ise erkek gücü temsil ettiği için ve büyüyene kadar hep o doğrultuda yetiştirildikleri için büyüdüklerinde de ne zaman kendilerini bir konuda yetersiz hissederlerse hemen şiddete başvuruyorlar.

Şiddet yaşayan kadınların çoğu bunu saklıyor ve bundan dolayı kendilerini suçluyor. Hala toplumumuzda kadınların hemcinslerine 'dayak yedi ise vardır adamın bir bildiği şeklinde çirkin söylemler yer alıyor. Kimse yaptığı hiç bir şeyden dolayı dayak yemeyi hak etmez sevmez isen ya da hoşuna gitmediği bir huyu varsa yolların ayrılması gerekiyor.

Kız çocuklarımıza da yaptıkları ne olursa olsun kimsenin dayağı hak etmediği ve ne olursa olsun kendini ifade etmeleri gerektiğini anlatmalıyız. Yapılan sözlü ya da fiziki şiddeti saklamayıp yapan kişinin utanıp bu yüzden de gerekli cezayı alması gerektiği onlara anlatılmalı.

Son yıllarda Mor Çatı adı altında kadın sığınma evleri açıldı. Buralarda hem kadınlara yaşayabilecekleri güvenli ortamlar sağlanırken hem de onlara psikolojik destek de veriliyor.

Ayrıca aile ve sosyal politikalar bakanlığının hayata geçirdiği ve bazı illerde şubesi bulunan ŞÖNİM lerde de kadınların korunması haricinde şiddete yönelik araştırmalarda yapılıyor.

Şiddet önleme ve izleme merkezi telefonları 183 olup 24 saat hizmet vermektedir.

Ayrıca Mor Çatı kurumuna da bağışlar yada gönüllü çalışan olarak da destek olabilirsiniz.


Alo Şiddet Hattı: 0212 656 96 96

Sosyal Hizmetler: 183

Jandarma: 156

Polis: 155