Haberleri hepimiz dinleriz ama güvenilir kaynaktan gelip gelmediğine de emin olmak isteriz. İşte çıkış noktası-tarafsız ve doğru haber olan bir haber sitesinden bahsedeceğim bu gün sizlere Findy NewsFindy News Nedir? Nasıl Çalışır?

Kanunlara daima uymakla beraber sadece kanunlar üzerinden iyiyi kötüyü, yanlışı doğruyu ve haklıyı haksızı ayırmak için bir ölçek olarak kabul etmez. Çünkü biliyoruz ki kanunların doğru dediği yanlış, yanlış dediği ise doğru çıkabilir. Tıpkı insanlar aracılığıyla yapılan her şey gibi aynı şekilde kanunlar da değişime açıktır. Bu bakımdan bizler hiçbir şekilde yanlışı, hatayı, yalanı meşrulaştırmadan, normalleştirmeden, sıradanlaştırmadan daima doğru haberin ve haberciliğin peşinden gideriz. İnsanları yanlışa götürecek hiçbir haberi ya da içeriği yayınlamayız. Yer vereceğimiz her haberi farklı kaynaklardan araştırarak doğrular ve nihayetinde bunu yayınlarız. Yayın politikamız ve ahlak felsefemiz doğrultusunda yalnızca habere konu olan kişiyi muhatap alırız. Hiçbir şekilde habere konu olan kişinin ailesine, çevresine ya da sevdiklerine dair aşağılayıcı, rencide edişi ya da eleştirici yayın yapmayız. Dolayısıyla haberde geçen kişilerin özel yaşantılarına, aile hayatlarına hiçbir şekilde ufak bir imada dahi değinilmez.

Bir olayın ya da haberin çeşitli kanallar aracılığıyla yayınlanmış olması onun kesin bir şekilde doğru olduğunun göstergesi olamaz. Dolayısıyla bizler her haberi birbirinden farklı kaynaklardan araştırarak ve doğrulayarak ancak yayınlamaya karar verebiliriz. Doğruluğu kanıtlanmamış hiçbir haberin bizim gözümüzde bir değeri yoktur. Bu sayede hatalı haberden kaynaklanan herhangi bir olumsuz durumdan hiçbir şekilde muhatap kalmayız. Yayınladığımız her haberin kamu faydası gözetmesine son derece dikkat ederiz. Toplumu yanlış bilgiye ya da kötü durumlara sevk edecek haberlerden kaçınırız. Yayınladığımız her haberin hesabını saydamlık ve objektiflik ilkesine göre ele alır ve anlatırız. “Ne amaçla haber yapılır? Haberin topluma ne gibi faydası olur? Haberde bahsedilen iddia nedir? Haberin kilit noktası nedir? Haberin yayınlanması halinde sorumluluk kime aittir? Haberde bahsi geçen kişinin kişilik haklarına aykırı bir durum var mıdır?” gibi soruları muhakkak sorar ve cevap verdikten sonra o haberi yayınlamaya karar veririz. Yayınlanan hiçbir haberde mahkumların, sanıkların, suçluların ya da şüphelilerin nüfusa kayıtlı bulundukları yeri, benimsedikleri dini, etnik özellerini haberi doğrudan etkileyecek ve kitleleri öfke durumlarına itecek şekilde paylaşılmamasına özen gösterilir. Bununla beraber bu tarz bilgilerin köşe yazılarında ve programlarda kullanılmasına müsaade etmeyerek olası yanlış anlaşılmaların ve bunlara bağlı oluşabilecek durumların da önüne geçmeyi amaçlar. Bizler yalnızca doğru bilginin peşini kovalayan ve hiç kimseyi zan altında bırakmayacak haberler yapmayı kendimize ilke ediniriz. Mahkeme kararıyla doğrudan “Suçlu olduğu” kararı verilmeyen hiç kimseyi suçlu olarak görmeyiz. Diğer bir yandan olası bir şüpheli ya da zanlı olduğu düşünülüyorsa da bunu belirterek haber yapılmasına dikkat ederiz. Bu kapsamda özellikle belli bir şüphe ya da zan üzerinden yapılmış hiçbir haber yayınlanmayarak köşe yazarlarının yorumlarının ve düşüncelerinin de bu zanlara aracılık etmesine müsaade edilmez. Temel ilkemiz her zaman için doğru, dürüst ve ahlaklı habercilik yapmaktır.

3 Yorumlar

  1. hmm güzel ve yararlı bir yazı olmuş :) teşekkürler

    YanıtlaSil
  2. Habercilik üst düzey bir etik anlayış gerektirir. Bu bağlamda dürüst ve güvenilir kaynaklara ihtiyaç çok. Teşekkür ederim bilgi için Lerzancığım. Sevgiler selamlar 😍🤚

    YanıtlaSil
  3. haberlerle hiç ilgim yok ama saol lazım olursa burdan bakayım :)

    YanıtlaSil

View My Stats