Evde kedi beslenir mi ?


kedi beslemek
Evde Kedi Beslenir mi?
Merhaba herkese

Beni yakından tanıyanlar iyi bilirler hemen hemen zararsız tüm hayvanları severim. Mümkün oldukça kampanyaları desteklerim yardımlarımı yaparım. Çocuklarımı da birer hayvan sever olarak yetiştirdim. Onlar da en az benim kadar hayvanlarla dost. Onların oyuncak değil ayrı birer canlı olduğunun da son derece farkındalar. Evde kedi beslenir mi? Kedi beslemek Caiz mi?


Evde Kedi Bakımı
Bizim evimizde de 24 Hazirandan 2016 dan beri bir misafirimiz var. Adı Minik o bir sokak kedisi. Sokakta zavallı bir haldeyken aldık onu evimize. Bekarken de kedim vardı ve ne kadar büyük bir sorumluluk olduğunu iyi bilirim. Bu yüzden eve kedi almayı düşünmüyordum. Ancak minik de durum farklı gelişti; kedi almak istediğimiz için değil minik kedi hasta ve sahipsizdi ona acıdığımız için aldık. Yani kedileri çok sevmeme rağmen sorumluluğu bir bebek kadar fazla olduğu için almamıştım yıllarca, minik ise kendi geldi. Ramazan ayında apartmanımızın önünde çok ağlıyordu. Bir süre takip ettik sokakta besledik ancak annesi de yoktu ve sürekli miyavlıyordu. Karnında yarası vardı ve kıyamadık evimize aldık temizledikten sonra da veterinere götürüp bakımını üstlendik. Çevremden çok tepki aldım ancak hiç pişman olmadım. O'na elimizden geldiği kadar iyi bakmaya çalışıyoruz. Çocuklarıma her fırsatta o bir canlı ve vebali var madem bizimle yaşıyor mümkün olduğu kadar iyi davranmalıyızı aşıladım.

Gelelim tekrar konumuza evde kedi beslenir mi?

Miniğin yarası bu şekildeydi


Minik geldiği gün korkak ve sürekli miyavlıyordu
Bunu sizler için hem sağlık açısından hem de dini açıdan ele alacağım. Çünkü çevremde cahilliklerinden ya da kimseyi itham etmek istemesem de merhametsiz oldukları için o kediyi at, pis o iğrenç diyenler çok oldu ve ben de bu yazıyı hazırlamam gerektiğini düşündüm.

Sağlık açısından ele alacak olursak; kedinin faydaları sayılamayacak kadar çok

Öncelikle kedilerin insana yaşama sevinci verdiği su götürmez bir gerçek. Yapılan araştırmalarda tansiyon hastalarının bile kediyi okşadıklarında tansiyon değerlerinde düzelmeler tespit edilmiştir. Kedi bakan insanlarda stres hormonlarının azaldığı kalp ve damar hastalıklarının daha az görüldüğü de yapılan tespitler arasında. Kedi sahipleri kalp krizi riskini de yarı yarıya azaltıyor sonucu da Harvard Üniversitesinin tespit ettiği sonuçlardan.

Kedilerin psikiyatrik vakalarda da çok faydalı olduğu kanıtlanmış; Özellikle kedi mırıldamasının insanı stresten arındırdığı ve kişiye mutluluk hormonu salgılattırdığı tespit edilmiştir. Kedilerle büyüyen çocukların bağışıklık sistemlerinin daha güçlü olduğu da diğer tespitler arasında. Kedi mırıldamasının ağrı kesici özelliği de vardır. Ayrıca kediler sadece yanlarında insanlar varken mırıldarlar tek iken mırıldamazlar. 


Gelelim işin dini boyutuna; Kedi beslemek caiz midir ?
Peygamber Efendimiz (S.A.V.) kedileri çok severmiş ve çok değer verirmiş. Bir keresinde ceketinin kolu üzerinde uyuyan kediyi uyandırmamak için ceketinin kolunu kesmiştir.

O artık aileden biri 
Bir keresinde de tam abdest almak için bir kaba su doldurmuş ancak Peygamberimiz daha suyu kullanmadan minik bir kedi o sudan içmiştir. Peygamberimiz onu rahatsız etmemiş suyu içmesini beklemiş ve ardından kedinin su içtiği su ile abdest almıştır. Su kirlenmedi mi diye soranlara da -kedi necis değildir. O ev halkından birisidir. Hiç bir şeyi kirletmez buyurmuşlardır.

Gene bir sohbetinde Peygamber efendimiz (s.a.v.) evde kedi beslemek sevaptır. Aile bireylerinin merhamet duygularını geliştirir çocukları mutlu eder demiştir. Ayrıca kedi beslenen evin bereketi bol olur buyurmuşlardır.

Kedi tüyünün zararına gelirsek; kedi tüyünün zararı halının tüyü kadar zararlıdır. Yani kedinin tüyü başlı başına zararlı değildir. Eğer kedi sokakta yaşıyorsa ve mikrop kapmışsa ancak o zaman kediden size bir hastalık geçme ihtimali var. Bu da çiğ etlere ellediğimizde ya da yeşil yapraklı sebzelerle muhattap olduğumuzda geçecek kadardır. Yani evde aşıları ve bakımları yapılmış bir kediden size hastalık geçme şansı yoktur.

Minik yeni yuvasında huzurla uyuyor
Şimdi soruyorum her fırsatta kediler iğrençtir diyenler; siz uzmanlardan çok daha mı iyi biliyorsunuz ya da takvada Peygamber Efendimizden  daha mı üsttesiniz ?

33 Yorumlar

 1. Onlar bizim en küçük çocuklarımız. İyi ki varlar. Çok seviyorum kedileri ����

  YanıtlaSil
 2. Ne güzel anlaşmışsın canım benim kalemine sağlık

  YanıtlaSil
 3. Cok güzel açiklamissin canim. Hayvanlar bu dünyaya ait canlilar. Onlardan akil veya güç olarak üstün olmak eziyet etmeyi asla hakli kilmaz. Çocuklar ne tatli görünüyor kediciklerle 😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. çok teşekkür ediyorum Deryacım onlar bize emanet

   Sil
 4. Evde kedi beslemekle ilgili bu çok yönlü anlatıma hayran kaldım. Güzel detaylar için çok sağolun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ediyorum faydalı olabildim ise ne mutlu bana

   Sil
 5. Yüzlerce kedi besledim onlardan iyi dost olmaz gerçekten.

  YanıtlaSil
 6. Çok güzel yazmışsın canım umarım bu yazı o cahillerin dimasını biraz olsun aydınlatır :)

  YanıtlaSil
 7. Ya yıllar önce bir muhabbet kuşum vardı vefat edince bir daha evcil hayvan bakamadım..

  YanıtlaSil
 8. Bizim olduğu kadar bu dünya onlarında hakkı. Bende kızım çileği sokakta yaralı bir halde buldum aldım. İki senedir bizimle birlikte. Bir kedim de olsa fena olmaz .

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kesinlikle bir de kedi sahiplenmelisin çok çok güzeller

   Sil
 9. Sözlerine canıgönülden katılıyorum, hayvanlar konusunda çok hassasım, şu an evde yok ama çevremizdeki hayvanlara elimizden geleni yapıyoruz. Onlar bizim arkadaşlarımız :)

  YanıtlaSil
 10. Evde bakamam ama dışarıda elimden geleni yapıyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evde kedi bakmasalar bile dışarıda kötü davranmasınlar ona da razıyım

   Sil
 11. Hayvanlara gereken önem ve sevgi verilse hayat daha yaşanılabilir olurdu.

  YanıtlaSil
 12. Bahane uyduranlar için kapak olacak bir yazı.Ne güzel edip bir miniği kurtarmışsınız.Sizi çok takdir ettim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ediyorum. Çok seviyoruz artık evladımız oldu minik

   Sil
 13. Kendimi bildim bileli kedim var. 2 kedi sahibiydim 1 ay öncesine kadar. Hastalık sebebiyle kaybettim oğlumu. Şimdi diğer kuzumla birlikteyim.
  Bu toplum ağzıyla hareket eden insanları anlamış değilim.

  İç parazit aşısı yapılmış ev kedisinin tüyleri insan vucunda tutulmuyor zaten. Bir zararı yok. Halı tüyü kadar dahi yok hemde...

  Kedi dinen bir haram ya da abdest bozan unsur olarak görülmemektedir. Temizliği ile kanıtlanmış ve Kur'anda kaleme alınmış bu durumu kendilerine okumalarını tavsiye ederim.

  Ve sizi çok tebrik ederim. Yavrunuzla uyumasını görünce çok duygulandım. Ne mutlu ki sizin gibi bir annesi var çocuğunuzun... Ne mutlu.
  Yüreğinize ve merhametinize sağlık :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. çok teşekkür ediyorum. İnsanlar tuhaf ya da ben anlayamıyorum o şekilde düşünen insanları

   Sil
 14. Yaa ne güzel yazmışsın canımsın ablam ya <3 , Allah öyle diyenleri ıslah etsin ne diyeyim ! Peygamberimiz sırtını sıvazlamıştır sırtı hiç yere gelmesin diye, kedi o yüzden hep 4 ayak üstüne düşer sırt üstü düştüğü daha görülmemiştir. Ah ne değerlidir o bilenler çok az demek ki. Ve dediğin gibi her derde devadır kedi, görünmeyenleri kovalar eve sokmaz onları, strese kalbe her türlü sıkıntıya devadır...

  YanıtlaSil
 15. Kedi besleyen biri olarak harika bir yazı olduğunu söylemeliyim, umarım gerekli kişiler bu yazıyı örnek alır

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bence de azıcık araştırsalar zaten böyle üzücü konuşmalar olmaz da :(

   Sil
 16. So cute post

  Kisses
  www.pimentadeacucar.com

  YanıtlaSil
 17. Çok güzel ve yerinde bir paylaşım olmuş. Evde hayvan beslemedikten sonra hissedilemeyen bir sevgi bu. İnsan ruhuna verdiği sakinlik ve tedavinin yanında kılı tüyü ufak bir ayrıntı geliyor. :) İnsanlar daha zararlı bence.

  YanıtlaSil

View My Stats