23 Haziran 2017 Cuma

Bir Kadın Düşünün

Merhaba herkese

Biz kadınlar gezmeyi çok severiz canımız sıkılırsa pazara gideriz, çarşıya çıkarız hiç birisi olmasa komşuya bir kahveye gider kafamızı dağıtırız. Ama bir kadın var ki o bunların hepsine hasret kalmış. Evden çıkamıyor çünkü onu eve, hatta evdeki bir odaya hapseden on yaşında bir meleği var.

Bugün sizlere Özgül'ün hikayesini anlatacağım. Keşke masal olsaydı dediğim keşke hayal kahramanı olsun diye düşündüğüm gerçek bir hikaye belki de dram...
Mustafa


Bir kadın düşünün on senedir evden çıktığı tek yer hastane yolu olmuş. Rahatça uyuyabildiği tek gecesi olmamış ve en önemlisi o bu sıkıntıları yaşarken kimsesi kalmamış. Ne akrabası kalmış ne tanıdıkları. Milletvekilleri gelmiş Mustafa ile resim çektirip çıkıp gitmişler usulca. Ne bir para yardımı ne erzak. Mustafa bir reklam objesi olarak çıkmış resimlerde hepsi o :( Sonrasında da ne arayan ne soran olmuş. Çeşitli partilerin kadın kolları bir şekilde haberdar olmuş Mustafa'nın halinden ama onlarda gelmiş 3-5 poz Mustafa' yı çekmişler ardından partimiz para yardımı yapmıyor diye kapıyı kapatıp çıkmışlar. Dememişler ki bu sadece partilerin görevi değil hepimizin ihtiyaç sahiplerine gücümüz yettiğinde yardım etmesi vatandaşlık görevi. Özgül ise her seferinde umutlanmış minicik yavrusu için acaba bu sefer biraz rahat eder mi diye ama oğlunun ağzından -anne kelimesini duyması gibi o da hayal olarak kalmış. Baba ortaokul mezunu iş aramış ama yok bulamamış. Her gelen bir söz vermiş seni şuraya işe alacağız seni buraya yerleştireceğiz diye ama hiç biri gerçek olmamış. O eve gelip gidenler sanki orada gördükleri her şeyi kafalarında resetlemişler de kapıdan çıkmışlar gibi bir daha arayıp sormamışlar. Özgül'ün ise  kendine ait ihtiyaçlarını istekleri mutlulukları unutalı çok olmuş.

Mustafa 13.08.2007 doğumlu. Neredeyse 10 yaşına girecek. Doğduğu andan itibaren başlamış sıkıntıları.Sık sık havale geçirmeye başlamış. 3 Yaşından itibaren de havaleler artınca ağır engelli olarak yaşamına devam etmek zorunda kalmış. İyileşme umudu... Maalesef tabi takdir Allah'ın. O ol derse oluverir ama... Özgül hanım artık bir mucize beklemeyeli yıllar olmuş tek isteği Mustafa'nın zatürre olmaması ve havalelerin azalması. Uyurken sık sık salyalarının akıp genzini tıkaması, havaleler gibi sebepler ile geceleri tilki uykusu ile uyumuş 10 senedir Özgül hanım. Oğlunun dizinin dibinde yatmış çoğu zaman.

Mustafa daha 10 yaşında... Bir kez bile koşup oynayamadan geçen koskoca 10 sene. Yiyeceklerin tadını bilmiyor çünkü ağızdan beslenmiyor. Sürekli yatmak zorunda ağır engelli. Olan olaylara ufak tefek tepkiler verebiliyor sadece. Annesi sürekli başında olmak zorunda çünkü çok sık enfeksiyon geçiriyor, zatürre oluyor ve havale geçiriyor. Yiyecekleri ağız yoluyla alamıyor ve özel yapılması gerekiyor yağsız tuzsuz ve az salçalı yemekler yiyebiliyor. Ya da devletin hazırladığı özel mamalar ki bunların hepsi de emek ve para demek. Niğde'de kirada bir evde oturuyorlar. Ev bahçeli rutubetli ve soğuk. Bir de kız kardeşi var Mustafa'nın Esma. O da Mustafa'dan dolayı çocukluğunu yaşayamıyor. Çünkü Mustafa hasta olduğunda Esma'ya kalacak yer ya da bakacak kimse bulmak sıkıntı oluyor. Hastane evlerine çok uzak. Maddi imkan olsa hastane karşısına taşınmak isterdim diyor Özgül haklı olarak çünkü evlerinden hastaneye gelmek 45 dakika sürüyor. Bu da Allah esirgesin acil bir durumda büyük bir zaman. Yaklaşık 20 gündür hastanede yattılar Mustafa ve Özgül. Esma kimi zaman komşuda, kimi zaten tek tük kalan akrabalarında geçirdi bu 20 günü. Ve maalesef hayatı hep böyle geçti ve böyle geçmeye de devam edecek.

Şimdi sizlere soruyorum bizler çocuklarımız sıkılmasın diye her gün oyunlar icat edip, oyun parkı ve salonlarına götüren anneler, babalar  Esma'da bizim çocuklarınızın hak ettiği ortamı hak etmiyor mu?

Bütün bunları okuyup ben ne yapabilirim diyenler işte tam da burada hepimize iş düşüyor. Az demeden çok demeden fitre, zekat ve sadakalarınızı aşağıda yazacağım hesap numarasına yatırabilirsiniz. Ya da kuru erzak v.s. gibi hediyeleriniz olursa benimle irtibata geçebilirsiniz. Mustafa'nın ve Özgül'ün hepimizin ışığına ihtiyacı var. Daha fazlası eğer iş sahibi iseniz Mustafa'nın babasını işe alabilirsiniz. Herkese sağlıklı, hayırlı Ramazanlar ve Bayramlar diliyorum.

TR320001000214607204485001 B002 ÖZGÜL YILDIRIM ZİRAAT BANKASI

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder