Bu yiyeceklerle yağları çıra gibi yakın

Yemek.com, kış boyunca pek de oralı olmadığımız yağlarımızdan daha hızlı kurtulmamız için önerilerini sıraladı. ‘Düzenli Tüketildiğinde Vücuttaki Yağları Çıra Gibi Yakan 10 Yiyecek’ başlığı altında yumurtadan cevize, somondan dolmalık bibere şaşırtıcı isimler yer alıyor. Bilinçli bir diyet ve spor eşliğinde tüketildiği takdirde bu yiyecekler yağlara adeta savaş açıyor.

Yaz sezonu yaklaşırken, kışın kalın kıyafetleri ortadan kalkıp altındaki ‘yaşanmışlık’ meydana çıkınca çoğumuzu bir panik aldı. Yağlardan kurtulmak, yaza biraz daha hafiflemiş girmek için herkes kendince bir yönteme başvuruyor. Bu süreçte, Yemek.com da Düzenli Tüketildiğinde Vücuttaki Yağları Çıra Gibi Yakan 10 Yiyecek başlığı ile bizlere yardımcı olabilecek besinleri sıraladı. Ancak unutmamak gerek, sağlığımızı koruyarak kilo verebilmek için bir uzmana danışarak diyete girmek ve düzenli spor yapmak gerekiyor.

Lifli gıdalar bel çevresindeki yağlarla savaşıyor
Buğday, yulaf, arpa, muz ve portakal gibi lifli gıdalar, American Journal of Clinical Nutrition isimli derginin araştırmasına göre özellikle simit, yani bel bölgesindeki yağlarla doğrudan savaş içine giriyor.

Yeşil çay kilo kaybına yardımcı
Yeşil çay kilo verdirmiyor ancak düzenli spor ve doktor kontrolündeki diyet ile birlikte tüketildiğinde kilo kaybına yardımcı oluyor.

Yumurta protein içeriği ile yağ yaktırıyor
Protein içeriği sayesinde yumurta, kilo vermeye yardımcı önemli bir yiyecek. Vücut proteini parçalamak için daha çok enerji yakıyor, bu da ister istemez kilo vermeye yardımcı oluyor.

Yoğurt ve peynir tok tutuyor
Peynir ve yoğurt, yumurtadaki gibi tok tutma özelliğine sahip, ek olarak içerdiği kalsiyum da vücudun alması gereken önemli bileşenlerden birisi. Yağsız olanları tercih edildiğinde ve düzenli tüketildiğinde bu ikili de vücut yağlarına etki ediyor.

Yakımı en kolay mucize somon
Somon balığında bulunan omega 3, insan vücudu tarafından depolanması çok güç olan ve yakımı da en kolay olan mucize bir yağdır. Bu yararlı yağlar vücut içindeki kötü yağların yerini alarak onları bertaraf eder.

Cevizin yağı da kilo vermeye yardımcı
İçerdiği yağlar, lif ve protein vücudun insüline olan direncini artırarak kilo vermeye yardımcı oluyor. Çünkü ceviz, en iyi omega 3 yağ asit kaynağından biri.

Elma yağ yakımını kolaylaştırıyor
Elmanın bileşenleri ve lifli yapısı yağ yakımını kolaylaştırıyor. Buna düşük kalorisini de eklediğimizde, yaz kış bulunabilen bu lezzeti tüketmek oldukça faydalı.

Dolmalık biber hastalıklardan da koruyor
Elmanın tüm özelliklerini barındıran dolmalık biberde bir de C vitamini bulunuyor. Kışın olumsuz etkilerinden kurtulurken kilo vermek şahane!

Keten tohumu tok tutuyor
Her gün kahvaltıda yoğurdunuza ya da akşam yemeklerinde salatanıza bir yemek kaşığı keten tohumu eklemek, tok tutarak fazla besin alımını engelliyor.

Keskin sirke yağlara zarar
Sirke vücuttaki yağların harekete geçmesini sağlayarak parçalanmasına yardımcı oluyor. Salata ve çorbalarda sirke kullanmak da ayrı bir leziz oluyor.

11 Yorumlar

 1. Tam da yaz geliyor ihtiyacımız olan şey!

  YanıtlaSil
 2. ve yanısıra illa ki hareket ve yürüyüş . Hepsi çok doğru ve yerin de öneriler uyguluyorum ama kilo veremiyorum o da benim hatam uzun yürüyüşler yapamıyorum yarım saat olsun başlıyorum günlük illa ki bir şey çıkıyor bir iptal süresi yaşıyorum.
  Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 3. Yulaf, keten tohumu çok etkili gerçekten. Bağırsak tembelliği için özellikle. Yalnız keten tohumunu toz halinde değil de tane olarak almak gerekiyor. Tüketmeden önce biraz öğütmek lazım evde. Yoksa öyle tane tane yiyince emilmeden atılıyor vücuttan. Dolayısıyla bir etkisi olmuyor. Teşekkürler bu yararlı yayın için :)

  YanıtlaSil
 4. hepsini severim yerim de ama yeşil çay asla :-(((

  YanıtlaSil
 5. Bu gıdaların yanına birazda egzersiz ekleyince harika olur :)

  YanıtlaSil
 6. işte beni motive edecek paylaşımı buldum, diyetteyim de...

  YanıtlaSil
 7. @ÖRGÜÇANTAM-Hatice yazıcı
  Haticeceğim sana katılıyorum. Ben de bir çok konuya dikkat ediyorum ama ya sporu az yapıyorum ya Lerzan Hanımın yazdıklarına tam uyamıyorum kilo veremiyorum. Hepsi birbiriyle çok ilişki birini ihmal edince olmuyor :)
  https://bizimmutfakdan.wordpress.com/

  YanıtlaSil
 8. Bu tavsiyeleri sporla da desteklesek süper olacak ama :) Faydalı paylaşım için teşekkürler.... https://bizimmutfakdan.wordpress.com/

  YanıtlaSil
 9. Lerzan hanim hanimlari yaza hazirliyorsunuz ne güzel :) hepsi de sevdigim seyler.

  YanıtlaSil
 10. Çok güzel bilgiler olmuş. Bazılarını biliyor ama es geçiyordum. Gördüm. Benim için Yağ sorunu mevcuttur. Evde kaldığımız bu günlerde daha da arttı. Çözüm önerilerinizi uygulamakta fayda var Çok sağ olun

  YanıtlaSil

View My Stats