Kaktüs Meyvesi Papuç İnciri (Cennet meyvesi )nedir?


Kaktüs meyvesi papuç inciri(cennet meyvesi)

Merhaba
Bugün sizlere benim neredeyse 30 lu yaşlarda tanıştığım bir meyve den bahsedeceğim sizlere. Daha çok Ege ve Akdeniz bölgesinde yetişen kaktüs meyvesi olan (farklı isimlerle de anılıyor Hint inciri, Babutsa, Kilis İnciri, Kaynana dili, Kirek yemişi, Cennet meyvesi ve en çok bilinen ismi de Papuç inciri)bu incir çok şifalı oluşu ile biliniyor. Soğuk olarak servis yapılan bu meyve gerçekten çok da lezzetli.

İlk kez Mersin de sahilde gördüğümde bu nedir diye sorduğumda temizleyen abla -şifadır bunu yemeden ölme demişti. Merak ile yemiştim. İlk yediğimde tabi ki lezzeti farklı geldi ama sonrasında çok sevdim. Bana en büyük faydası bağırsaklarımı çalıştırması oldu yani kısa vadede şifasını gördüm diyebilirim. Uzun vadede faydaları ise saymakla bitmeyecek kadar çok; içeriğindeki yoğun vitamin ve mineraller sayesinde yaz günlerinde bol su tüketerek yitirdiğimiz değerleri kısa sürede vücudumuza tekrar yüklüyor. Bu sayede de yorgunluk, bitkinlik ve halsizlik şikayetlerine son veriyor. Ayrıca şeker hastalığında da tedavi amaçlı kullanılan bu meyvenin kollestrolü düşürdüğü de biliniyor. Kanser tedavisinden yara tedavilerine kadar çok yerde de kullanılıyor. Toplanması çok meşakkatli olduğu için hatırı sayılır ücretlere satılan bu incir bence bu parayı hak ediyor. Çünkü hem toplanması hem de soyulması gerçekten itina istiyor. Hani benim gibi bu işi bilmeyenlerin yapabileceği bir şey değil :)

Ege ve Akdeniz de güzel bir geçim kaynağı olması da en güzel tarafı. Çünkü doğada tamamen organik olarak yetişiyor, hormon barındırmıyor ve bakım gerektirmeden kendiliğinden büyüyor. Tek zorlayan kısmı toplamak ve ayıklamak. İmkanınız varsa tadına bakın hatta çocuklarınızı da bu lezzetle tanıştırın derim ben.

0 Yorumlar