29 Ağustos 2016 Pazartesi

Evde kedi beslenir mi?

Evde kedi beslenir mi ?


Evde Kedi Beslenir mi?
Merhaba

Beni yakından tanıyanlar iyi bilirler hemen hemen zararsız tüm hayvanları severim. Mümkün oldukça kampanyaları desteklerim yardımlarımı yaparım. Çocuklarımı da birer hayvan sever olarak yetiştirdim. Onlar da en az benim kadar hayvanlarla dost. Onların oyuncak değil ayrı birer canlı olduğunun da son derece farkındalar.
 Bizim evimizde de 24 Hazirandan beri bir misafirimiz var. Adı Minik. Sokakta zavallı bir haldeyken aldık onu evimize. Bekarken de kedim vardı ve ne kadar büyük bir sorumluluk olduğunu iyi bilirim. Bu yüzden eve kedi almayı düşünmüyordum. Ancak minik de durum farklı gelişti; kedi almak istediğimiz için değil minik kedi hasta ve sahipsizdi ona acıdığımız için aldık. Yani kedileri çok sevmeme rağmen sorumluluğu bir bebek kadar fazla olduğu için almamıştım yıllarca, minik ise kendi geldi. Ramazan ayında apartmanımızın önünde çok ağlıyordu. Bir süre takip ettik sokakta besledik ancak annesi de yoktu ve sürekli miyavlıyordu. Karnında yarası vardı ve kıyamadık evimize aldık temizledikten sonra da veterinere götürüp bakımını üstlendik. Çevremden çok tepki aldım sa da hiç pişman olmadım. O'na elimizden geldiği kadar iyi bakmaya çalışıyoruz. Çocuklarıma her fırsatta o bir canlı ve vebali var madem bizimle yaşıyor mümkün olduğu kadar iyi davranmalıyızı aşıladım.

Gelelim tekrar konumuza evde kedi beslenir mi?

Bunu sizler için hem sağlık açısından hem de dini açıdan ele alacağım. Çünkü çevremde cahilliklerinden ya da kimseyi itham etmek istemesem de merhametsiz oldukları için o kediyi at, pis o iğrenç diyenler çok oldu ve ben de bu yazıyı hazırlamam gerektiğini düşündüm.

Sağlık açısından ele alacak olursak; kedinin faydaları sayılamayacak kadar çok

Öncelikle kedilerin insana yaşama sevinci verdiği su götürmez bir gerçek. Yapılan araştırmalarda tansiyon hastalarının bile kediyi okşadıklarında tansiyon değerlerinde düzelmeler tespit edilmiştir.  Kedi bakan insanlarda stres hormonlarının azaldığı kalp ve damar hastalıklarının daha az görüldüğü de yapılan tespitler arasında. Kedi sahipleri kalp krizi riskini de yarı yarıya azaltıyor sonucu da Harvard Üniversitesinin tespit ettiği sonuçlardan.

Kedilerin psikiyatrik vakalarda da çok faydalı olduğu kanıtlanmış; Özellikle kedi mırıldamasının insanı stresten arındırdığı ve kişiye mutluluk hormonu salgılattırdığı tespit edilmiştir. Kedilerle büyüyen çocukların bağışıklık sistemlerinin daha güçlü olduğu da diğer tespitler arasında. Kedi mırıldamasının ağrı kesici özelliği de vardır. Ayrıca kediler sadece yanlarında insanlar varken mırıldarlar tek iken mırıldamazlar. 

Gelelim işin dini boyutuna;
Peygamber Efendimiz (S.A.V.) kedileri çok severmiş ve çok değer verirmiş. Bir keresinde ceketinin kolu üzerinde uyuyan kediyi uyandırmamak için ceketinin kolunu kesmiştir.

Bir keresinde de tam abdest almak için bir kaba su doldurmuş ancak Peygamberimiz daha suyu kullanmadan minik bir kedi o sudan içmiştir. Peygamberimiz onu rahatsız etmemiş suyu içmesini beklemiş ve ardından kedinin su içtiği su ile abdest almıştır. Su kirlenmedi mi diye soranlara da -kedi necis değildir. O ev halkından birisidir. Hiç bir şeyi kirletmez buyurmuşlardır.

Gene bir sohbetinde Peygamber efendimiz (s.a.v.) evde kedi beslemek sevaptır. Aile bireylerinin merhamet duygularını geliştirir çocukları mutlu eder demiştir. Ayrıca kedi beslenen evin bereketi bol olur buyurmuşlardır.

Kedi tüyünün zararına gelirsek; kedi tüyünün zararı halının tüyü kadar zararlıdır. Yani kedinin tüyü başlı başına zararlı değildir. Eğer kedi sokakta yaşıyorsa ve mikrop kapmışsa ancak o zaman kediden size bir hastalık geçme ihtimali var. Bu da çiğ etlere ellediğimizde ya da yeşil yapraklı sebzelerle muhattap olduğumuzda geçecek kadardır. Yani evde aşıları ve bakımları yapılmış bir kediden size hastalık geçme şansı yoktur.

Şimdi soruyorum her fırsatta kediler iğrençtir diyenler; siz uzmanlardan çok daha mı iyi biliyorsunuz ya da takvada Peygamber Efendimizden  daha mı üsttesiniz ?
Minik geldiği gün korkak ve sürekli miyavlıyordu
Miniğin yarası bu şekildeydi

O artık aileden biri 
Minik yeni yuvasında huzurla uyuyor

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder