19 Ocak 2016 Salı

LerzanKaradan Tarifler Keçiboynuzu unu ile kakaolu kek

Merhaba herkese
Bugün sizlere sağlık için faydalı olan keçiboynuzu unu ile yapmış olduğum kek tarifimi paylaşacağım.Keçiboynuzu gerek pekmezi gerek unu ile çok faydalı. 

Keçiboynuzu Türkiye’de Akdeniz Bölgesinde doğal ortamda hiçbir zirai ilaç kullanılmadan yetişen bir meyvedir. Harnup unu ise tamamen organik olan keçiboynuzu meyvelerin çekirdeklerinden ayrılması, ısıl işlemle kavrulması ve takiben öğütülmesi ile elde edilmektedir. Akdeniz Harnup kanserojen maddelerin oluşumuna ve zararlı mikroorganizma üremesine izin vermeyecek şekilde kontrollü bir ısıl işlem uygulaması ile harnup ununu üretmektedir.
Harnup unu, kafein içermemesi ve tat açısından kakaoya olan benzerliğinden dolayı kek, bisküvi, çikolata, sarelle, kakaolu içecek gibi birçok ürün grubunda geniş kullanım alanına sahiptir. Üretimi esnasında hiçbir katkı maddesi kullanılmaması ve keçiboynuzu meyvesinin zirai ilaç kullanılmadan doğada kendiliğinden yetişebilmesi harnup ununun sağlıklı beslenmeyi tercih eden tüketiciler tarafından tüketimini arttırmaktadır.Keçiboynuzu unu gluten içermemesi nedeni ile “çölyak” hastaları tarafından rahatlıkla kullanılabilmektedir. Çölyak hastalığı bağırsaklardaki sindirimi sağlayan villus denilen yapıların bozulmasına sebep olan ve dolayısıyla da yiyeceklerdeki besinin emilmesini engelleyen ve ince bağırsakta hasarlar oluşturan bir sindirim hastalığıdır. Günümüzde çölyak hastalığının ilacı bulunmamaktadır ve hastaların uygulaması gereken tek tedavi yöntemi ise uzman hekim tarafından önerilen gluten içermeyen besinlerle ömür boyu diyet uygulamaktır.

Ben de bunun için çocuklarıma kek yaparken kullandım. Ayrıca süte karıştırıpta çocuklara içirdiğinizde öksürük kesici etkisi de var.

Malzemeler
3 yumurta
1.5 su bardağı şeker
yarım su bardağı sıvı yağ
1 su bardağı süt
1 su bardağı keçiboynuzu unu
2 su bardağı un
1 paket kabartma tozu
1 paket vanilya (yada ben dr.oetkerin vanilya esansını kullanıyorum )
1 çay bardağı ceviz
2 tatlı kaşığı kakao

Öncelikle yumurta ve şekerimizi çırpıyoruz. Sonrasında yağ,kakao,süt ve yağı ilave ediyoruz. Onları da çırptıktan sonra un,keçiboynuzu unu,kabartma tozu ve vanilyamızı ilave ediyoruz. En son cevizlerimizi de ilave edip yağlanmış kalıbımıza döküyoruz. Önceden ısıtılmış fırında 175 derecede 45 dakika pişiriyoruz. Soğuyunca kalıptan çıkartıyoruz. Afiyet olsun