28 Mart 2015 Cumartesi

Lerzankaradan Orkide bakımı

Sanırım hepimiz seviyoruz çiçekleri ama kim ne derse desin bayanların en çok sevdiği çiçeklerin başında Orkide geliyor.
 Eskiden çok nadir rastlardırdı orkide
ye . Hatta bir bayana orkide geldiyse o çok kıymetliydi bizlerin gözünde:) Şimdi ise en çok yapı marketlerden alıyoruz çünkü çiçekçilerde çok daha pahalı satılıyor.
 benimde en sevdiğim çiçekler orkideler ve kaktüsler ki kaktüslere ilerde değineceğim. Hepsinin farklı görüntüsü olan birçok kaktüse sahibim :)
 Orkide bakımına gelirsek ilk aldığımda sanırım 5 ya da 6 sene önceydi araştırmış haftada bir su dolu küvete kökünü sokup sonra suyunu süzdürmek şeklinde sulama yapıyordum. Ancak bir süre sonra zor gelmeye başladı ve dinlendirilmiş suyu haftada 1 kez normal saksının yan tarafından dökmeye başladım. Bazı zamanlarda da çam ağacının minik kozalaklarını suda bekletip bu suyu verdim.
Sanırım birazda konuşunca onlar beni bende onları sevdim. Ama en güzel etki bir fısfıs ile haftada 2-3 kez yapraklarını nemlendirilmesi ile sağlanıyor.
 Orkidelerimin hepsinin ismi var ;kendi kız çocuğum olmayınca orkidelerin isimleri kız isimleri. Mesela bu üstteki mor olan Sevin Verda
Beyaz orkidemin adı Yüsra
Burada ise arapça bilenlerin rahatça görebilecekleri şekilde Allah yazısını görüyorsunuz. Rabbimin imzası her yerde
Bu orkidemin adı da Lema . Şimdi yapmak istediğim şey gıda boyası ile mavi su hazırlayıp bu suyu beyaz orkidelerimden birisine vermek böylece çiçeğin renginin değişip değişmeyeceğini merak ediyorum.
Sonuçları sizinle paylaşacağımdan emin olabilirsiniz